Se spune ca despre adolescenta s-a scris mult, mult mai mult decat despre orice alta etapa a dezvoltarii personalitatii. \n \n De ce oare? \n Poate pentru ca este cea mai controversata perioada de varsta, datorita complexitatii si echivocului ce-i sunt proprii. \n Poate pentru ca este etapa ce preceda si prefigureaza varsta adulta, reprezentand ultimul prilej de corectare si ameliorare a unor tendinte psihocomportamentale ce pot deveni si ramane, aproape ireversibil, trasaturi negative de personalitate. \n Sau poate pentru ca este, paradoxal, cea mai frumoasa si, deopotriva, dificila, incitanta sau contradictorie perioada a vietii.