Binele facut din inima, fara asteptarea unui comision, este cea mai buna investitie a noastra. O binefacere este o implinire a legii conservarii energiei. Sau circuitul Binelui in Natura. \n Lucrarea Despre binefaceri este o hora a celor trei Gratii, in care binele si recunostinta „trec din mana in mana si se intorc la cel ce le-a dat“. “Lucrurile pe care le tinem in mana sunt trecatoare, ni le pot smulge si soarta, si nedreptatea; binefacerea insa dainuie chiar dupa ce s-a pierdut obiectul care a purtat-o“. \n \n Daca lipseste tinta, viata e o ratacire - Seneca \n