Oricum, de-o fi ca-n viitor \n Sa placa stihurile mele, \n Las marturie tuturor \n Ca n-ai colaborat la ele. \n Ca singur m-ai lasat sa scriu \n O carte-ntreaga fara tine... \n Si daca totusi mai tarziu \n Te vei intoarce langa mine, Nici nu te-alung, nici nu te-mpac, \n Ci-n fundul calimarii crunte \n Muind un deget, am sa-ti fac \n Un benghi pe frunte! [Prefata] - G. Topirceanu,