Viata in raspar. Eseuri si aforisme \n \n Vremea intrebarilor, cum zicea domnul Paler, a trecut de mult. Cea a raspunsurilor, o asteptam de mult... \n \n Las iata mostenire tuturor, nu ce-am putut eu sa fac, ci tot ce-am vrut si n-am putut: tumultul unui alt durut! \n \n Ne fug romanii din tara! O sa fim o tara goala... Or sa vina altii- aici! O sa fim o tara de venetici! Cum ne vom numi Atunci?! \n \n Nasterea! Ce intamplare abisala! \n \n Viata mea intreaga e o rana fierbinte din care nu curge sange... curg cuvinte...